Loading
Kapalı

Seanslar

Kapalı

"Her şey tekrar düzelir, bir gün yeniden Varoşa'da buluşuruz. Kırk sene sürecek değil ya, insanlar hepten deli değil ya canikom; elbet geçecek bu günler."

Yeniden Perde!

Pandemi dönemi tiyatroların kapalı olması nedeniyle yaklaşık bir yıldır salonlarında seyircisiyle buluşamayan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu, 26 Mart 2021 Cuma akşamı kendi salonundan canlı yayında bu dönem için özel olarak yazılmış yeni bir oyunla perde açıyor.

 “Kapalı” isimli oyunla “Kapalı Maraş” sahnede

26 Mart 2021 tarihinde prömiyeri gerçekleştirilecek olan oyun, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Aliye Ummanel tarafından tiyatroların kapalı olduğu bu dönemde, oyuncuların pandemi koşullarında güvenli bir şekilde çalışabilmelerini ve bu koşullarda oyunu sahneleyebilmelerini esas alarak kaleme alındı. Oyun, tiyatroların kapalı kaldığı dönemde yazılarak pandemi koşullarına uygun şekilde evde ve sahnede yapılan provalarla zorlu bir süreçte çalışıldı.  

Aliye Ummanel’in yazıp yönettiği “Kapalı” isimli oyun, Kıbrıs’ın önemli bir politik gerçeğini ele alıyor. Yaklaşık yarım asırdır kapalı bulunan Maraş’ın, Varoşa’nın hikâyelerini kovalayan oyun, savaş, göç, yerinden edilme, bellek temalarını ele alınıyor. Oyunda Özgür Oktay, Hatice Tezcan, Cem Aykut, Döndü Özata, Barış Refikoğlu, Asu Demircioğlu, Kıymet Karabiber, Aytunç Şabanlı, Melek Erdil, Osman Ateş ve İzel Seylani rol alıyor. Oyunun özgün müziği Osman Ateş tarafından bestelenirken, dekor-kostüm tasarımı Özlem Deniz Yetkili, ışık tasarımı Fırat Eseri, afiş tasarımı Barış Argus tarafından gerçekleştirildi. Işık uygulama Salih Kanatlı, efekt uygulama Mehmet Eseri tarafından yapılırken, Mehmet Demir sahne amiri, Asya Kazafanalı dekor-kostüm asistanı olarak görev aldı. Projede Ülgen Çakır mali işler, Ceren Kanatlı ile Harper Sözer halkla ilişkiler, Erhan Kurt gişe sorumlusu olarak yer aldı.


"KAPALI" 

OYUN KASTI

Yazan-Yöneten: Aliye Ummanel

Dekor-Kostüm Tasarım: Özlem Yetkili

Işık Tasarım: Fırat Eseri

Özgün Müzik: Osman Ateş

Afiş Tasarım: Barış Argus

 

Işık Uygulama: Salih Kanatlı

Efekt Uygulama: Mehmet Eseri

Sahne Amiri: Mehmet Demir

Dekor-Kostüm Asistanı: Asya Kazafanalı

Halkla İlişkiler: Ceren Kanatlı-Harper Sözer

Mali İşler: Ülgen Çakır

Kültür İşleri Memuru: Erhan Kurt

 

Oynayanlar:

Özgür Oktay

Hatice Tezcan

Cem Aykut

Döndü Özata

Barış Refikoğlu

Asu Demircioğlu

Kıymet Karabiber

Aytunç Şabanlı

Melek Erdil

Osman Ateş

İzel Seylani