Loading
17. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Tiyatro Üçartıbir “Sokrates’in Son Gecesi”ni sahneledi
19 Eylül 2019

Sokrates ile gardiyanın demokrasi,monarşi ve özgürlük tartışması

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından organize edilen ve bu yıl “Çık elimden mel’un leke!” sloganıyla 17’ncisi düzenlenen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde dün (17 Eylül Salı ) YDÜ AKKM’de Tiyatro Üçartıbir tarafından “Sokrate’in Son Gecesi” oyunu sahnelendi. Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay’ın da izlediği oyuna sanatseverler büyük ilgi gösterdi.
Ölümü beklerken felsefe tartışması yapmak
Bulgar yazar Stefan Tsanev tarafından yazılan, Mehmet Atay tarafından yönetilen iki perdelik oyunda Mehmet Atay, Oktay Dal ve Hülya Dizmen rol alırken oyunda ölüm cezasına çarptırılan filozof Sokrates ile son gecesinde onu bekleyen gardiyanın hala daha günümüz dünyasında güncelliğini taşıyan devlet, iktidar, azınlık-çoğunluk ilişkisi, halk,demokrasi, monarşi ve özgürlük gibi kavramları tartışması öne çıkıyor.
Oyunda eşini kurtarmak için cezaevine gelen Sokrates’in karısı Ksantipi karakteri üzerinden de kadın-erkek eşitliği, savaşların saçmalığı(gereksizliği)-barışın önemi gibi kavramlar sahneden seyirciye yansıdı.
Platin sponsorluğunu Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET), İletişim sponsorluğunu Kuzey Kıbrıs Turkcell, Gümüş sporsorlukları Golden Tulip Hotel, Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatif Ltd ve Heyday Music, Salon sponsoruğunu Yakın Doğu Üniversitesi, Ulaşım Sponsorluğunu Northern Travel ve Cyprus Xp Travel’in yaptığı Albank, Note Cosmetic’in de katkı koyduğu festivalde Tiyatro Üçartıbir oyuncuları performansları ile büyük beğeni kazanırken oyuncular oyun sonrasında ayakta alkışlandı.
LBT oyuncusu İzel Seylani oyun sonrasında oyunun yönetmeni Mehmet Atay’a festival plaketini takdim ederek festivale katılımlarından dolayı tüm ekibe teşekkür etti.
19 Eylül’de “Yorgun Cümleler Günlüğü” ile Çağlar Çorumlu sahnede
17. Kıbrıs Tiyatro Festivali 19 Eylül Perşembe günü YDÜ AKKM’de saat 20:30’da Tiyatrops’un sahneleyeceği “Yorgun Cümleler Günlüğü” oyunu ile devam edecek.
Nefrin Tokyay’ın yönettiği tek perdelik oyunda ünlü oyuncu Çağlar Çorumlu tek başına sahne alıyor.
Çocuklara 21 Eylül Cumartesi “Yeni Dünya-Bir Uzay Macerası” Oyunu
Bu yıl 4 çocuk oyunun yer aldığı festivalde 21 Eylül Cumartesi saat 14:00 ve 16:00’da ise Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun sunacağı “Yeni Dünya-Bir Uzay Macerası” adlı çocuk oyunu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda sahnelenecek.
Biletler Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve www.biletinial.com adresinden temin edilebilir.

Galeri